Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, “Demirören, Ziraat’ten aldığı krediyi ödemedi” iddiasını Meclis’e taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Demirören grubunun Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya’yı satın almak için çektiği 750 milyon dolarlık krediyi ödemediği iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde “Demirören Grubunun Ziraat Bankasından aldığı iddia edilen 750 milyon dolar kredinin geri ödemesi yapılıyor mu?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen soruların Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi ELVAN tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

2018 yılında Doğan Medya grubu (CNN, Kanal D, Hürriyet), Doğan Gazetecilik, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık, Doğan TV Holding, Doğan Haber Ajansı, Doğan Dağıtım Satış Pazarlama, Doğan İnternet Yayıncılığı ve Yatırım, Doğan Media International GmbH ve Mozaik İletişim Hizmetleri’ndeki payların tamamının Demirören Gruba devredildiğini açıklamıştır. Bu devirin Ziraat Bankasından kullanılan 750 milyon dolar ile yapıldığı kamuoyunca bilinmektedir. Ancak yine kamuoyuna yansıyan haberlere göre Ziraat Bankasından kullanılan 750 milyon dolar kredinin geri ödenmediği iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Demirören Grubunun Ziraat Bankasından aldığı iddia edilen 750 milyon dolar kredinin geri ödemesi yapılıyor mu?
  2. Bir kamu bankasının, kamuoyunca merak edilen kullandırdığı kredi “devlet sırrı” mıdır?
  3. Doğan medya grubunu satın alan Demirören grubu Ziraat Bankasından tam olarak ne kadar kredi kullanmıştır?
  4. Demirören grubunun Ziraat Bankasından kullandığı iddia edilen 750 milyon dolarlık kredinin şu ana kadar ne kadarı geri ödenmiştir? Ödemeler Türk Lirası üzerinden mi? Yoksa döviz cinsinden mi yapılmaktadır? Bugüne kadar ödenen miktar ne kadardır?
  5. Ödemelere başlanmışsa kamuoyunu aydınlatmak için kayıtlar açıklanacak mıdır?
  6. Ödemeler yapılmamışsa yeniden yapılandırma yapılmış mıdır?
  7. Demirören grubu Ziraat Bankasından aldığı krediyi geri ödemiyorsa, haklarında haciz işlemi başlatılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu