Konuşmalar

Demirtaş Hakkında Verilen AİHM Kararı Bir An Önce Uygulanmalıdır

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 20 Kasım’da Meclis Kürüsünde yaptığı konuşma sırasında, aynı gün Selahattin Demirtaş hakkında açıklanan AİHM kararının bir an önce uygulanması gerektiği ifade etti.

Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekili arkadaşlarımızın da siyasi gerekçelerle tutuklu olduğunu işaret eden Kenanoğlu, bu hukuksuzluğun tez elden son bulmasının gerekliliğini belirtti.


“Değerli milletvekilleri, bu kanun teklifini sunan AK PARTİ milletvekilleri herkesin aday olmasının yani siyaset yapmasının önünün açılmasının demokratik bir gereği olduğunu söylüyorlar. Bu kanunla siyasette başarısız olanlara yani seçim kaybedenlere bir şekliyle ödül veriliyor ve onların tekrar görevlerine geri dönmesi sağlanıyor. Ya, peki, siyaseten başarılı olanlar, siyasi alanları sizlere dar edenler? İşte, bugün açıklanan Sayın Selahattin Demirtaş kararında olduğu gibi hiçbir hukuki dayanağı olmadan çok rahatlıkla içeride tutulabiliyorlar yani o zaman sizin demokrasi anlayışınızın bundan ibaret olduğunu da çok net görebiliyoruz.

Yine, başka bir örnek, AKP Şanlıurfa milletvekili aday adayıydı, şimdi MHP Siverek Belediye başkan adayıymış bir kasaba politikacısı. Herkesi tehdit ediyor ve diyor ki rakiplerine: “Elleriyle mezar kazmaya başlasınlar, hiçbir rakip partinin arabası bu ilçede, buralarda dolaşamaz.” Tabii, siz Suruç’taki katliamın, orada katledilen insanların hesabını sormazsanız, hastaneye girilip insanların hasta yataklarında kurşunlandığı bir katliamın hesabını sormazsanız bu tür kasaba politikacıları da çıkar, kendileri dışındaki tüm siyasi partileri böyle kolaylıkla tehdit eder ve sizin savcılarınız da bunu böyle seyrederler.

Sayın Selahattin Demirtaş’la ilgili bugün verilen AİHM kararı çok nettir ve bu karar uygulanmak zorundadır. Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesiyle, Avrupa Birliğiyle ve Avrupa Konseyiyle sözleşmesi çok açıktır, Türkiye Anayasası’nın 90’ıncı maddesi de bunu bağlamaktadır ve iç hukuk ile dış hukukun uyuşmadığı yerlerde AİHM kararları geçerlidir ve uygulanması zorunluluğu vardır; dolayısıyla bu kararın da uygulanması zorunludur, sadece Demirtaş’la ilgili değil, başta Leyla Güven olmak üzere bütün milletvekili arkadaşlarımız için de uygulanmak zorundadır.”

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu