ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, İran’da Salgın Nedeniyle Sınırdan Geçişlerine İzin Verilmeyen TIR Şoförlerinin Dramını Meclis’e Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Koronavirüs salgını nedeniyle iki haftadan fazla zamandır İran’da mahsur kalan TIR şoförlerinin yaşadığı duruma dikkat çekerek, yanıtlanması istemiyle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’’na soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

   

Aşağıda belirtilen soruların Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

                                                                                                                     

 

Korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çok sayıda ölümün yaşandığı İran’da binin üzerinde TIR şoförü de karantina altına alınan araç parkında tutuluyor.

15 gündür araç parkında bekleyen TIR şoförleri yetkililerin kendileriyle ilgilenmediğini ve akıbetlerinin belirsiz olduğunu söylüyor. TIR şoförleri, şu ana kadar aralarında hasta olan kimsenin bulunmadığını, sağlıklarının yerinde olduğunu ancak kendilerinin bırakılmazlarsa hasta olabileceklerini ve orada ölüme terk edilmiş durumda kaldıklarını belirtiliyorlar.

Çin’de ortaya çıkan ve dünyada yaklaşık 70 ülkede görülen Korona virüsünün en çok can aldığı ikinci ülke İran’da, binin üzerinde tır şoförü de sınır kapılarının kapatılması nedeniyle Türkmenistan’a geçememiş ve 15 gündür Lütfabat şehrinde bir araç parkında karantina altında tutulmaktadırlar.

Özbekistan’a gitmek için Türkiye’den hareket eden tır şoförlerine, İran’dan Türkmenistan’a geçmelerine izin verilmemektedir. Bir araç parkında bekletilen tır şoförleri, hiç kimsenin kendileriyle ilgilenmediği, kimseye ulaşamadıklarını ve zor durumda kaldıklarını belirterek, bir anca önce Türkmenistan’a geçmek istediklerini belirtiyorlar.

Bekletildikleri yerin hijyenik olmadığı, ailelerinin kaygı içerisinde kendilerinden haber beklediğini ifade eden şoförler, bir parkın içinde karantinaya alındıklarını, dışarıya çıkmanın yasak olduğu, parkın içinde bir tane marketten alışveriş yapabildiklerini, bu durumun ne kadar süreceğini bilmediklerini belirtiyorlar.

Parkın etrafının tellerle kapatıldığını ve kimsenin dışarıya çıkmasına izin verilmediğini, hasta olmaktan korktuklarını, orada beklemeye devam edilmesi halinde psikolojik olarak da hasta olacaklarını, yetkililerin kendilerine sahip çıkmalarını beklediklerini ifade ediyorlar.

Bütün bunlara göre;

1- İran’da mahsur kalan tır şoförlerinin sınır geçişlerine izin verilmesi için bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?

2- Bekletilen tır şoförleri için Türkiye’den sağlık yardımı yapılmış mıdır?

3- Geçişlerine izin verilmeyen tır şoförlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için ne gibi önlemler alınmaktadır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu