Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu: Alevi-Bektaşi Abdallar tarafından kutsal kabul edilen İstanbul’daki “Ana Meryem Ziyaretgahı” neden yıkılmak isteniyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Alevi-Bektaşi Abdallar tarafından kutsal kabul edilen İstanbul’daki “Ana Meryem Ziyaretgahı”nın yıkılmak istenmesini Meclis gündemine taşıdı. İstanbul’un Esenler ilçesinde bulunan ziyaretgahın kentsel dönüşüm kapsamından yıkılmak istendiğini belirten Kenanoğlu, iktidar bir yandan sözde Alevi açılımı yapıyor bir yandan da Alevi ziyaretgahı yıkmaya çalışıyor değerlendirmesinde bulundu.

Soru önergesi aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat KURUM tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

Alevi ve Bektaşilerin temel inanç değerleri arasında olan ziyaretgahlar sosyal ve toplumsal ikrarlaşma merkezleridir. İstanbul/Esenler ilçesi sınırlarında bulunan Tuna (Karabayır) Mahallesi 428Nolu parselde ki meskûn mekân “Ana Meryem Ziyaretgahı”da Esenler Alevi-Bektaşi toplumu tarafından yıllardır ziyaret makamı olarak niyaz edilen bir yerdir. Yaklaşık 80 bin nüfusa sahip mahallede yaşayan Abdal Aleviler lokmalarını, kurbanlarını burada pay etmekte, ibadetlerini icra etmektedirler.

Ancak, kentsel dönüşüm çalışmaları sürecinde bu alanın istimlak edildiği öğrenilmiştir.  İnşaat çalışmalarına başlanılan alanda Ana Meryem Ziyaretgahının da etrafı örülerek yıkılmak istenmektedir. Tuna mahallesinde yaşayan Alevi Bektaşi Abdal Canlar Ana Meryem Ziyaretinin yıkılmasını istemedikleri, buna rızalarının olmadığını belirtmektedirler.

İktidarın şu anda Alevilere yönelik yürüttüğü politikalardan biri olan ve İçişleri Bakanının danışmanı aracılığı ile Cemevlerini ziyaret ederek “bir ihtiyacınız, bir talebiniz var mı?” diye sorular sorarak, bir taraftan Alevilerin taleplerini önemsiyormuş gibi yaparken, diğer taraftan Alevilerin ziyaret yerlerini yıkmaya çalışması tam bir çelişki örneğidir ve bu tutumdan vazgeçilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

  1. İstanbul/Esenlerde bulanan ve Alevi-Bektaşi Abdalların itirazlarına rağmen “Ana Meryem Ziyaretgahı” neden yıkılmak istenmektedir?
  2. İstanbul/Esenlerde bulanan “Ana Meryem Ziyaretgahı”nın yıkımdan korunması için imarda düzenlemesinde inanç ve ibadet makamı olarak neden tahsis edilmemektedir?
  3. İstanbul/Esenlerde bulunan “Ana Meryem Ziyaretgahı” yıkım kapsamından çıkarılacak mıdır?
  4. İstanbul/Esenlerde yaşayan Alevi-Bektaşi Abdalların itirazları neden dikkate alınmamaktadır?
  5. Alevi-Bektaşi Abdalları tarafından kutsal kabul edilen “Ana Meryem Ziyaretgahı”nın yıkılmasına nasıl izin verilmektedir?
  6. İktidarın, bir taraftan İçişleri Bakanının danışmanı aracılığı ile Cemevlerini ziyaret ederek “bir ihtiyacınız, bir talebiniz var mı?” diye sorular sorarken, diğer taraftan Alevilerin ziyaret yerlerini yıkmaya çalışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu