Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu bakanlığa sordu: Deniz salyasının temizlemesi için bir çalışmanız var mı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Marmara Denizi’ni kaplayan ve canlı yaşamı için ciddi tehditler oluşturan deniz salyası (müsilaj) sorununu Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde sorunun sebeplerini ve çözüm mekanizmalarını sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen soruların Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Marmara Denizi’nin yüzeyini kaplayan ve İstanbul’dan Gemlik’e, Erdek’ten İzmit’e hemen her sahilinde görülen müsilajı (deniz salyası) deniz canlılarının yaşamını tehdit etmesinin yanı sıra insan sağlığına etki edebileceği endişesi yaratmıştır.

Balıkçıların üç aydır sorun yaşamasına neden olan ve müsilaj adı verilen “deniz salyası’ olarak ta bilinen kalın örtünün sebebini uzmanlar daha arıtılamadan atılan atıklara bağlamaktadır.

Büyük oranda arıtılmadan denize bırakılan atıkların yarattığı deniz salyası nedeniyle sahilleri kaplayan beyaz örtünün, balık ağlarını tıkaması nedeniyle balıkçıların balık tutamamasına, tutulabilen balıkları yemenin ise güvenli olup olmayacağı konusunda da tartışma yaşanmaktadır.

Bilim insanları, deniz salyasının oluşmasında başka nedenlerinde olduğu, küresel ısınma kaynaklı yükselen deniz sıcaklıklarının durumu kötüleştirmiş olabileceğini de söylemektedir.

Deniz salyasının (müsilajın) Marmara Denizi’nde 30 metreye kadar çöktüğü tahmin edilmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, Marmara denizinde oluşan deniz salyasının önlenmesi için bir politikanız var mıdır?
  2. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, Marmara denizinde oluşan deniz salyasının temizlemesi için bir çalışmanız var mıdır?
  3. Marmara denizi sahillerinin deniz salyası ile kaplanması, arıtma tesislerinin yetersizliğinden mi yoksa denetimsizlikten mi kaynaklanmaktadır?
  4. Arıtılmadan Marmara denizine bırakılan atıkların, derin deniz deşarjı ile Karadeniz’e gideceği beklentisinin bu kirlenmeye etkisi var mıdır?
  5. Marmara denizinden geçen tüm gemilerin atıklarını denetleyen bir mekanizma var mıdır?
  6. Marmara denizi çevresinde bulunan bütün fabrikaların arıtma tesisleri var mıdır?
  7. Marmara denizinin böyle bir kirliliğe maruz kalmasında Bakanlığınızın uygulamaları nedeniyle sorumluluğu bulunanlar hakkında soruşturma açılacak mıdır?
  8. Marmara denizi böyle bir tehlikeli ile karşı karşıya iken bakanlığınız neden harekete geçmemektedir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu