Açıklama

Kenanoğlu: Normalleşmenin adımı ancak Kobani Davası’na sahip çıkarak atılacaktır

Kenanoğlu: Normalleşmenin adımı ancak Kobani Davası’na sahip çıkarak atılacaktır

PİRHA – Siyasetçi Ali Kenanoğlu, CHP ile AKP-MHP arasındaki görüşmeleri değerlendirdi. Yapılan temaslarda ‘Gezi Davası, yargı bağımsızlığı ve tutuklu generaller’ konusunun gündeme getirildiğini ancak Kobani Dasaı ve hasta tutukluların gündeme getirilmediğine işaret etti. Bunun eksik olduğunu söyleyen Kenanoğlu, “Türkiye’de normalleşmenin adımı ancak Kobani Davasıyla atılacaktır” diye belirtti.

25. ve 27. Dönem HDP İstanbul Milletvekilliği yapan Ali Kenanoğlu, CHP ile AKP-MHP hükümeti arasındaki görüşmeleri yorumladı. Kenanoğlu, partililer arasında yapılan görüşmelerin “kıymetli” olduğunu belirtirken, “Fakat bu normalleşme anlamına gelir mi gelmez mi meselesinde tereddütlerim var” diye de belirtti.

Ali Kenanoğlu, yapılan görüşmelerde yargı bağımsızlığı, Gezi Davası ve tutuklu olan yaşlı generallerin durumunun gündeme gelmesinin eksik kaldığını söyledi.

“CHP İLE AKP-MHP GÖRÜŞMELERİNDE TEREDDÜTLERİM VAR”

Kenanoğlu, gelişmelere dair paylaştığı video mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Son günlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin, AKP ve MHP ile yapmış olduğu görüşmelerin; onların deyimiyle ‘bir normalleşmeye yol açması’ beklentileri var. İktidar kanadı bunu ‘yumuşama’ şeklinde tarif ediyor, muhalefet kanadı ise ‘normalleşme’ olarak tanımlıyor. Şüphesiz biz, siyasi partilerin yapmış oldukları görüşmeleri olumlu buluruz. Türkiye’de olması gereken de budur. Siyasetçiler konuşarak sorunları çözmeli. Bu anlamıyla bu görüşmelerin hepsi kıymetli ve devam etmesi gerekir.

“KOBANİ DAVASI VE HASTA TUTUKLULAR DA VAR”

Fakat bu normalleşme anlamına gelir mi gelmez mi meselesinde tereddütlerim var. Bu tereddütler de şundan kaynaklı; çünkü bu bütünüyle normalleşme meselesinde ortaya atılan yargıdaki bağımsızlık ve kimi siyasi mahkemelerin sonuçlandırılması ile ilgili. Bunun en başında Gezi Davası ve tutuklu olan yaşlı generallerin durumu üzerinden bu mesele gündeme getiriliyor. Ben bunun tek başına yetmeyeceğini, şüphesiz ki burada da önemli bir hukuksuzluk var ve ortadan kalkması gerekiyor. Ama burada sadece gezi davası ve emekli yaşlı generallerin durumunun dışında bir de aynı potansiyele sahip Kobani Davası var. Diğer bir taraftan çok sayıda hasta tutuklular var. Şimdi bu meseleler birlikte ele alınmayıp sadece işin batı yakasında olanları ele alırsanız buradan herhangi bir normalleşme çıkmayacağı gibi bunun bir tür ‘Kürt Mehmet nöbete’ ittifakına dönüşme ihtimali ve riski bulunmaktadır. Çünkü Kobani Davası, kamuoyundaki algının bilerek ve isteyerek iktidar tarafından oluşturulduğunu biliyoruz. Oysa Kobani protestoları, tıpkı bugün Filistin, Gazze için dünyanın her tarafında ve Türkiye’de de iktidarın desteğiyle yapılan protestolardan farklı bir protesto değildi. Bugün nasıl Filistin halkı Gazze’de bir katliama maruz kalıyorsa o günlerde de o coğrafyada yaşayan bütün halklar aslında IŞİD vahşeti karşısında vahşete maruz kalıyorlardı. Bunun karşısında dünyanın her tarafında protesto gösterileri yapıldı, Türkiye’de de HDP’nin çağrısıyla demokratik tepkilerini ortaya koymak için halk sokaklara çıktı.

Peki sokakta ne oldu? Şiddet olayları ve ölümler meydana geldi, insanlar katledildi. Peki bu nasıl oldu? Bunun nasıl olduğuyla ilgili bir ipucunu dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala verdi. ‘Sokakta kontrol edemediğimiz güçler var’ diyordu. İşte o gün demokratik tepkilerini ortaya koymak için sahaya çıkan protestocuların katledilmesine sebep olan, o kontrol edilemeyen güçlerdir. Bu güçlerin kim olduğunu en iyi hükümet bilir. Bu anlamıyla HDP’li siyasetçilere bir suç atmak son derece haksız, hukuksuz ve vicdansız bir uygulamadır ki ölenlerin büyük çoğunluğu da HDP sempatizanıydı.

16 MAYIS’TA GÖRÜLECEK DURUŞMAYA ÇAĞRI!

Ali Kenanoğlu, 16 Mayıs’ta karar duruşması görülecek Kobani Davası için de çağrıda bulundu.

“Türkiye’de normalleşmenin adımı ancak Kobani Davası’yla atılacaktır” diyen Kenanoğlu şöyle devam etti:

“Şimdi buradan kaynaklı olarak Gezi Davası’nın adı geçtiği her yerde Kobani davası gündeme getirilmiyor ise buradan bir normalleşme çıkmaz. Türkiye’de normalleşme bir bütün olarak toplumsal kesimler arasında ayrım yapmadan ortaya çıkacak bir hukuk devleti ile mümkün olacaktır. Oysa bugün baktığımızda sosyal demokrat olduğunu söyleyen medyayı da izliyoruz, onlar da meseleyi tamamen Gezi Davası üzerinden ele alıyorlar.

Gezide yargılananlar bizim canlarımız yoldaşlarımız, onların yargılanmalarını asla doğru görmeyiz. Gezi davası diye bir dava olacaksa eğer protestocuların değil, katillerin yargılandığı dava olması gerekiyor. Bu anlamıyla Gezi Davası’nı sahipleniyor ve Kobani Davası’nın olmadığı bir yerde normalleşmenin çıkamayacağını da ifade etmek istiyoruz. Kobani Davası ki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne konu oldu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafınca mahkum edilmiş bir davadır. Kobani Davası sahip çıkılması gereken bir davadır. Türkiye’de normalleşmenin adımı ancak Kobani Davası’yla atılacaktır. Tabii ki Gezi Davası da ayrı düşünülemez.

16 Mayıs’ta Kobani Davası’nın Sincan’da duruşması var ve bu anlamıyla tüm kamuoyunu bu davaya sahip çıkmaya davet ediyoruz. Tam da 16 Mayıs’ta bizler o duruşmanın seyrine göre Türkiye’nin nereye gideceğini de görmüş olacağız.”

PİRHA/İSTANBUL

Kenanoğlu: Normalleşmenin adımı ancak Kobani Davası’na sahip çıkarak atılacaktır-VİDEO

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu