Açıklama

Kenanoğlu’ndan çarpıtma haberlere ilişkin açıklama

Kimi Basın kuruluşlarında yer alan “HDP adayı Kılıçdaroğlu için oy istedi” , “ HDP adayı Kılıçdaroğlu’nu Başbakan yapacağız dedi” şeklindeki haberlere açıklık getirdi.

Konuya ilişkin Evrensel Gazetesinin sorularını yanıtlayan Kenanoğlu şunları söyledi;

Birkaç gün önce bir cemevinde yaptığınız konuşma medyada, “Kılıçdaroğlu’nu biz başbakan yapacağız” başlığı ile yer alınca dikkat çekti. Ne demek istemiştiniz?

Aslında haberin metninde öyle olmadığı var, ama dediğiniz gibi başlık başka bir durumu ortaya çıkarıyor. Toplantı sırasında bir hanımefendi “Kılıçdaroğlu Alevidir, ona destek olalım, Başbakan yapalım” gibi bir şey söyledi. Ben de dedim ki, “Kılıçdaroğlu’nun başbakan olma ihtimali ancak HDPnin barajı aşmasıyla mümkün olur ki HDP’yi desteklerseniz olur. Çünkü CHP’nin tek başına iktidar olma şansı yok. Ancak bir koalisyon olma halinde bir ihtimal başbakan olabilir. Bu koalisyon ihtimali sağlayacak olan da HDP’nin parlamentoya girmesidir.” Haberin içeriğinde bu bilgiler olmasına rağmen, okunurluğu sağlamak için atılan başlık, Kılıçdaroğlu’nu başbakan yapmaya odaklanmışız gibi bir algıya yol açıyor. Bunu da kimi basın kuruluşları işine geldiği gibi evirip çevirip sunuyorlar.

Evrensel.net / 11.05.2015

Kenanoğlu’nun tartışılan sözlerinin videosu: https://www.youtube.com/watch?v=NkYxPzPKtPs

akenanoglu

alikenanoglu.net
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu