KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, öldürülen gazetecileri andı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü vesilesiyle katledilen gazetecileri andı. Kenanoğlu konuşmasında 6 Nisan 1909 tarihinde Galata Köprüsü’nde Hasan Fehmi Bey’in vurularak öldürülmesinin üzerinden 112 yıl geçmesine rağmen o günden bu yana da Türkiye’de yüzlerce gazeteci öldürüldüğünü ifade etti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 4 Tarih: 06.04.2021

Tutanak ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Serbesti gazetesindeki yazılarında İttihat ve Terakki yönetimini eleştirdiği için, 6 Nisan 1909 günü Galata Köprüsü’nde vurularak öldürülen Hasan Fehmi Bey’in öldürülmesinin üzerinden yüz on iki yıl geçmiştir. Türkiye’de o günden bu yana da yüzlerce gazeteci öldürülmüştür.
Başta Sabahattin Ali, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Turan Dursun, Musa Anter, Uğur Mumcu, Ferhat Tepe, Metin Göktepe, Taner Kışlalı ve Hrant Dinklerin şahsında, gece gündüz çalışan, demokrasinin yanında saf tutan, emek veren, tarafsız ve güvenilir haberciliği kendine ilke edinmiş ve bu uğurda hayatını kaybeden tüm gazetecileri Öldürülen Gazeteciler Günü’nde saygıyla ve minnetle anıyorum.


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu