Haberler

Kenanoğlu’na “Hitler” Benzetmesinden Tazminat

Kenanoğlu’na “Hitler” Benzetmesinden Tazminat

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Maraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller’e hakaretten 3 bin 500 lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Maraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller‘e hakaretten 3 bin 500 lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin 2009’da Alevilerin sorunlarına ve hak ihlallerine çözüm bulmak amacıyla başlattığı Alevi Çalıştayı dizinin altıncısına Maraş Katliamı sanığı Ökkeş Şendiler de davet edilmişti.

Bunun üzerine çeşitli Alevi kesimlerinden tepki gelmiş, Şendiler toplantıya katılmamıştı.

O dönem Alevi Bektaşi Federasyonu sekreteri olan Ali Kenanoğlu, konuyla ilgili tepkisini Radikal ve Habertürk gazetesine “Yahudi toplantısına Hitler’i davet etmek gibi” sözleriyle dile getirmişti.

Bunun üzerine Şendiler, Kenanoğlu’na tazminat davası açtı.

Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararda Şendiller’in Maraş katliamı davasından beraat ettiğini ve kararın kesin olduğuna dikkat çekilerek davacının yıllar önce yargılanıp beraat ettiği bir olay nedeniyle Hitler’e benzetilmesinin kişilik haklarını ihlal ettiğini ifade edildi.

Kenanoğlu, Radikal ve Habertürk gazetelerine ayrı ayrı 1,750’şer liradan toplamda 3 bin 500 lira tazminata mahkum oldu.

bianet’e konuşan Kenanoğlu, Alevi sorunlarının çözümüne yönelik bir toplantıya tepki gösterdiğini zaten Şendiller’in de toplantıya katılamadığını bunun da tepkilerin ne kadar doğru olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Kenanoğlu, faizi ile birlikte toplamda 6 bin lira ceza ödediğini aktardı.

Şendiller kim?

Maraş Katliamı, 19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de Maraş’ta meydana gelen Alevilere yönelik katliamda 150 Alevi öldürüldü, Alevilere ait 200’ün üzerinde ev yakıldı, 100’e yakın işyeri tahrip edildi. Yirmi üç yıl yıl süren davalar sonunda 22 kişi idam, 7 kişi müebbet hapis, 321 kişi de 1–24 yıl arasında ceza aldı.

Ökkeş Şendiller Maraş Katliamı’ndan sonra Adana Sıkıyönetim Mahkemesi’nde açılan davada bir numaralı sanıktır. Maraş olayları sırasında sinemaya bomba atarak halkı galeyana getirme suçu isnad edildi ancak beraat etti. Beraat ettikten sonra Kenger olan soyadını Şendiller ile değiştirerek 1991 Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi ile seçim ittifakı yapan Milliyetçi Çalışma Partisi’nden Maraş milletvekili seçildi. Bu dönemde Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeliği yaptı. (NV)

 

İstanbul – BİA Haber Merkezi

16 Nisan 2013, Salı

Nilay Vardar

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu