Araştırma ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

İBB’nin AKP döneminde Hollanda’dan alınan ve çürümeye terk edilen metrobüsler için araştırma önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Adaletle Kalkınma Partisi (AKP) döneminde Hollanda’dan alınan ve kısa bir süre yaşanan arzılar gerekçesiyle çürümeye terk edilen metrobüsler için araştırma önergesi verdi. Kenanoğlu, araştırma önergesinde Edirnekapı ve Hasanpaşa garajlarında bekletilen metrobüsler için zararın 600 milyon lirayı bulduğu iddia edildiğini belirterek konuya ilişkin sorumluluğu ve ihmali bulunan yetkililerin tespit edilerek yargı önüne çıkarılması amacıyla Anayasa’nın 98. ve Meclis İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırma sürecinin başlatılmasını talep etti.

Araştırma önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

AKP’li eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş zamanında Hollanda’dan alınan 50 metrobüsün hurdalıkta çürümeye terkedildiği kamuoyuna yansıyan haberlerden bilinmektedir. Söz konusu haberlere göre; Hollandalı Advanced Public Transport Systems (APTS) adlı firmadan alınan Phileas marka 50 adet körüklü otobüslerin tanesinin 1 milyon 307 bin 950 avroya, muadillerinin yaklaşık dört katı fiyata satın alındığı, yaklaşık 65 milyon avroya mal olan otobüslerin bir yıl sonra arızalanmaya başlaması üzerine Edirnekapı ve Hasanpaşa garajlarında bekletildiği, zararın 600 milyon lira civarında olduğu iddia edilmektedir. Böylesine kamu zararında ihmali ve sorumluluğu bulunan bütün yetkili kamu görevlilerinin tespit edilerek yargı önüne çıkarılması amacıyla Anayasa’nın 98. ve Meclis İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırma sürecinin başlatılması gereğini arz ve teklif ederim.

 

 

 

 

 

GEREKÇE

AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Avcılar-Söğütlüçeşme metrobüs hattında çalıştırılmak üzere 2008 yılında satın alınmaya başlanan ve her biri 1 milyon 307 bin 950 avro değerindeki Phileas marka otobüslerin yokuş çıkmakta ve hızlanmakta zorlandığı, süspansiyon sisteminde sorun olduğu ve yol tutuşunda bekleneni veremediği için seferden kaldırılarak depolarda çürümeye terkedildiği öğrenilmiştir. Uzmanlar, otobüslerin yolcu sayısının çokluğu ve güzergahındaki yokuşların fazlalığı nedeniyle İstanbul için uygun olmadığı, bu şartlarda çok kolay arızalandığını öne sürmüşlerdir.

Hollandalı üretici firma APTS’nin resmi verilerine göre, satın alınan çift körüklü 26 metre uzunluğundaki Phileas’ların, oturarak 52, ayakta 133, toplamda 185 yolcu kapasiteli olduğu, dönemin Belediye yetkililerinin otobüslerin denemelerinin devam ettiği bu nedenle hatta sokulma sürecinin uzadığını belirtmiş, konuyla ilgili araştırma yapan uzmanların ise otobüslerin deneme ve testlerinin çok önceden tamamlanmış olması gerektiğini belirtmişlerdir.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, hem altyapı he de otobüslerin kullanımında yaşanan sorunları incelemek üzere kurduğu komisyonda, çok maliyetli bu araçların neden denenmeden alındığı sorusunun yanıtsız kaldığını, temel olarak lastik tekerlekli bu araçların kullanımının doğru olmadığını, araçların bilinmeden alındığını, kullanılmamasının nedenlerinin kamuoyu ile paylaşılmadığını raporlarında açıklamışlardır. Ayrıca, söz konusu araçların önce Ankara’ya sunulduğu ancak belediyenin bunu kabul etmemesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir ekibin Hollanda’ya giderek alım kararı verdiğini, bu ekibin içinde kaç uzman olduğunun bilinmediğini, test sürüşlerinin alımdan önce yapılmadığını da belirtmişlerdir.

Bütün bunlara göre, vatandaşın parası ile alınan ve çok pahalı olduğu bilinen bu araçların İstanbul için denenmeden alınmasında ve sonrasında kullanılmayarak hurdaya çıkarılmasında ihmali ve sorumluluğu bulunan dönemin tüm yetkilerinin tespit edilerek yargı önüne çıkarılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonunun kurulmasını çok önemli ve gerekli görmekteyim.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu