Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sordu: Patara’dan kimler kum çaldı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi‘nden 2 bin 168 kamyon kum çalınıp satılmasına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na soru önergesi verdi. Kenanoğlu, soru önergesinde özel ağaçlandırmayla tarım alanlarının korunduğunu ifade ettiği özel bölgede yaşanan bu kum hırsızlığından sonra yeniden kumul hareketlerin başlayabileceği ve ayrıca caretta carettaların da yaşam alanlarının zarar görmüş olabileceği ifade edildi.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen soruların Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesinden 2 bin 168 kamyon kum çalınıp satıldığı kamuoyuna yansımıştır.

Patara sahil bölgesinden alınan kumların sera sahiplerine ve yandaş otellerin plajlarına satıldığı iddia edilmektedir. Seracıların aldıkları kumları sel baskını nedeniyle taban suyunu arıtmakta kullandıkları bilinmektedir.

Patara Özel Çevre Koruma Bölgesinden kum çalınmasını tutanak altına alıp yargıya taşımak isteyen görevli muhafaza memurunun AKP ilçe başkanı tarafından engellendiği, ardından kaymakam tarafından görevinden alındığı, gelen tepkiler üzerine tekrar görevine iade edildiği anlaşılmaktadır.

Kumların çalınmasını tutanak altına almak isteyen muhafaza görevlisine AKP ilçe başkanının “Burada zapt tutmayın, biz bölge müdürünü aradık” dediği, Memurun da “Değil bölge müdürü Sayın Cumhurbaşkanımız gelse ben bu zaptı tutacağım” dediği, bunun üzerine Cumhurbaşkanına hakaretten lojmandan çıkarılıp, görevinden men edilmeye çalışıldığı iddia edilmektedir.

Patara bölgesindeki kumulun, gece rüzgârlarının etkisiyle kıyıda kum dağına dönüştüğü, Avustralya’dan ve Kıbrıs’tan getirilen ağaç türleri ile ağaçlandırma çalışmaları yapıldığı, bu ağaçlandırma sayesinde uzun yıllar tarım alanlarının korunduğu, kumların çalınması nedeniyle, tekrar kumul hareketlerinin başlayabileceği, Antik kent olarak ta bilinen Patara’da kazı çalışmalarının ve endemik türlerle birlikte bölgede yaşayan caretta carettaların yaşam alanlarının da zarar görmüş olabileceği değerlendirilmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesinden kum çalıp satanlar kimlerdir?
  2. Patara’dan çalınan kumlar kimlere, kaça satılmıştır?
  3. Patara’nın korunması için çalınan kumlarının yerine konulmasına yönelik bir çalışma başlatılacak mıdır?
  4. Patara’dan kum çalınmasına göz yuman işletme şefi ve işletme müdürü hakkında bir işlem yapılmış mıdır?
  5. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesinde görevli muhafaza memuruna engel olanlar kimlerdir? Engel olanlar hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu