Konuşmalar

Bursa’daki din dersi öğretmeninin Aleviler hakkındaki nefret söylemine ilişkin konuşan Kenanoğlu: “Bu meczubu ne zaman görevden alacaksınız?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Bursa’daki din dersi öğretmeninin Aleviler hakkındaki nefret söylemine ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuştu. Bursa Hürriyet Anadolu Lisesi’nde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in Alevilere yönelik nefret söyleminde bulunmasına rağmen kamu görevine devam etmesine tepki gösteren Kenanoğlu, siyasi iktidara seslenerek “Bu meczubu ne zaman görevden alacaksınız?” diye sordu.

Konuşma videosu ve tutanak metni aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 6 Tarih: 07.12.2022 Birleşim: 35 Ham Tutanak Sayfası: 222

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

Sanayi Bakanı Sayın Varank, bizim Komisyondaki konuşmamız üzerine üniversite hayatından örnek verip ODTÜ’yü nasıl özgürleştirdiklerini anlattı; buna da örnek verirken -tabii, genel olarak AKP’den de biliyoruz- 2 kriterleri var: Bir, sakal bırakma özgürlüğü; iki, başörtüsü takma özgürlüğü. Bunlar olursa Türkiye özgür demektir; böyle anlıyorlar, özgürlüğe buradan bakıyor arkadaşlar. Şimdi, biz şükür ki o dönemde de tüm bu statükoya karşı o özgürlükleri destekleyenlerden olduk, o özgürlüklerin kullanılması için destek verenlerden, mücadele verenlerden olduk biz. Çünkü biz şunu biliyoruz: Bakın, demokrasinin, demokrat olmanın bir terazisi vardır Sayın Bakan, bu terazi zıddına olan bakış açınla ilgili bir şeydir yani bir Alevi’nin demokratlığı Sünni’nin özgürlüklerine bakış açısıyla ilgilidir; bir Sünni’nin demokratlığı Aleviliğin hak ve özgürlüklerine bakış açısıyla ilgilidir; bir Türk’ünki Kürt’ün, Kürt’ünki de Türk’ün özgürlüklerine bakış açısıyla ilgilidir. Başı açık, başı örtülü; Türkiye’nin sosyolojik yapısına göre bu zıtlıkları ortaya koyarak bir demokrasi terazisi kurabiliriz. Şimdi, bu mesele, sadece sizin sakal bırakma özgürlüğünüzle, diğer arkadaşlarımızın başörtüsü takma özgürlüğüyle sağlandığı anda Türkiye demokratlaştı; böyle bir şey yok. Evet, siz o acıları çektiniz, biz o zamanlar sizin yanınızdaydık. (HDP sıralarından alkışlar) Ama şöyle bir şey oldu: Bakın, Aleviler bu ülkede ne çekiyorlar? Hâlâ, yeni, yakın zaman, şu anda; 30 Kasım 2022’de -Millî Eğitim Bakanı burada yok, dinlemiyor bizi- Bursa’da şöyle bir şey yaşanıyor arkadaşlar, bakın, ibretlik bir şey; bunu parti grupları da çok ciddiye almadılar, onu da söyleyeyim. Bursa’da Hürriyet Anadolu Lisesinde görevli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz, bir kadın; Alevilere yönelik, oradaki Alevi öğrencilere yönelik diyor ki: “Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değildir.” Bak, bunu söylüyor, bu cüreti gösteriyor, bu lafı telaffuz ediyor ve sonra bu Mehtap Cengiz şikâyet ediliyor ve bir şikâyete cevap dilekçesi yazıyor, yazdığı cevap dilekçesinde şunu diyor: “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değildir. Alevilerin Hazreti Ali’yi Peygamber’imizin yerine koyduklarını, çoğu Alevi’nin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğunu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasını zina olarak kabul ediyorum.” Bunu dilekçeye yazıyor, veriyor. Peki, bu öğretmen nerede şu anda? Sadece hakkında bir soruşturma açıldı ve başka bir okula verilerek orada görevine devam ediyor. Yine ayrımcılığa, kin kusmaya, zehirlemeye, bu sapkın inancını, sapkın düşüncesini bizim üzerimizden uygulamaya devam ediyor.

MEHMET RUŞTU TİRYAKİ (Batman) – Yazıklar olsun!

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Bu meczubu ne zaman görevden alacaksınız? Bu meczubu ne zaman öğretmenlikten men edeceksiniz? (HDP sıralarından alkışlar) Sadece soruşturma açıp ondan sonra okul değiştirerek bu göreve devam etmesine müsaade mi edeceksiniz? Bunu yaptığınız zaman demokrat mı oluyorsunuz?

SİBEL ÖZDEMİR (İstanbul) – ODTÜ’den ne farkı var?

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Sizin sakal bırakma özgürlüğünüz, başınızı örtme özgürlüğünüz olunca Türkiye özgür mü oldu? Bu Alevi çocuklarına bu psikolojiyi yaşatmaya hakkınız var mı sizin?

SİBEL ÖZDEMİR (İstanbul) – ODTÜ’de iftira atıyorsunuz, bakın bu olaya.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK – Çok ayıp! Ben yaşadıklarımı anlattım.

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Siirt) – Öyle müdahale etmeyin ya! Müdahale etmeyin ama dinleyin.

KEMAL PEKÖZ (Adana) – Ayıp ya!

SİBEL ÖZDEMİR (İstanbul) – O iftira. O iftiraydı bu gerçek. İftira attınız, bu gerçek.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Bu iftiraları rahatlıkla atabiliyorlar, atıyorlar ama görevden uzaklaştırmıyorlar, görevden uzaklaştırılmıyor. Bakın, o sıkıntılar geçti Sayın Bakan, bu sıkıntı yaşanıyor. Siz buraya bakın, bunu engelleyin, bunu durdurun. Parti gruplarını da bu konuda dikkate davet ediyorum, bu öğretmenin görevinden alınması için uğraş verilmesini istiyorum bütün Alevi toplumu adına. (HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu